1930-talets Bodafors

27.03.2023
Pernilla Rosenqvist  informerar Billy Larsson och Birgit Engqvist om utställningens mål och syfte.

1930-talets Bodafors
Med regntunga skyar runt omkring sig välkomnade Pernilla Rosenqvist besökarna till Hembygdens Hus i Bodafors Det var dags att öppna årets första utställning, Bodafors under 1930-talet.

Pernilla Rosenqvist hade plockat ihop foton från det rikhaltiga arkivet samt satt texter till dessa. De visade längs en tidslinje vad som skett under 1930-talets Bodafors. Skärmutställningen tog med betraktaren till köpingsbildningen, den stora branden på Sandsjö Möbelfabrik, den ståtliga begravningen av Nils Rosenqvist "Gråskägg", bildande av Sandsjö Hembygdsförening samt många, många fler händelser.

Samtidigt hade Karin Larsson Salander dukat upp ett loppisutbud, vilket dessutom drog ett flertal hugade spekulanter. Här kunde man hitta gamla skolkartor, träskulpturer, ystekorgar, glas, keramik, LP-skivor, tidningar samt en mängd helt oväntade småsaker.

På andra våningen residerade Hanna Panzar och Ing-Britt Johansson och de serverade kaffe med hembakta kakor till de fikasugna. Eftersom många av besökarna var långväga gäster frekventerades kaffeborden flitigt och glada samtal utspann sig rörande gamla minnen från gemensam skoltid eller gemensamma bekanta.

Det rika utbudet av lokal litteratur väckte intresse och åtskilliga böcker såldes, speciellt den nya "Caféboken".

Skärmutställningen om "Bodafors under 1930-talet" kommer att vara tillgänglig för allmänheten under de tider då Hembygdens Hus är öppet måndagar, onsdagar och fredagar mellan 08.00-12.00 eller efter särskilt önskemål.

Text o foto:
Rolf-Krister Bergström